NDT Bobath – co to jest i jak wygląda terapia

NDT-Bobath

Technik terapii istnieje mnóstwo, a jedną z najczęściej wykonywanych będzie NDT-Bobath. Pomaga ona we wszechstronnym rozwijaniu się dzieci, u jakich występują problemy z asymetrią ułożenia, a także tych, które narodziły się za wcześnie i wymagają odpowiedniej mobilizacji by dogonić rówieśników. Mówiąc w sporym skrócie będzie to metoda poprawienia pacjentów po przebyciu udaru mózgu, jak również pozostałych zaburzeń mózgowo czaszkowych. Praca z specjalistą oraz robienie otrzymanych specjalistycznych zaleceń odnośnie opiekowanie się dzieckiem, wspomaga rozwój i dogonieniu pozostałych dzieci. Metodę tę z sukcesami wykonuje się już od blisko 80. lat. Stworzono ją w oparciu o przegląd funkcjonowania i terapii młodzieży z porażeniami mózgowymi. Techniki poruszania się tych niemowląt są inne od tych normalnych, ponieważ dziecko błędnie odczuwa swoje ciało i błędnie się przemieszcza. Dlatego także ćwiczenia oraz ciągłe, codzienne eliminowanie złych manier ruchowych pomaga w powrocie do odpowiedniego funkcjonowania. Więcej informacji sprawdź na rehabilitacja targówek.

Inne metody

Niezmiernie popularną terapią jest terapia manualna która obejmuje niepermanentne uszkodzenia funkcjonowania różnych struktur układu poruszania się fokusując się w szczególności na kręgosłupie. Będzie ona najczęściej wykorzystywana w sytuacji nieprawidłowości wynikających z przeciążeń, urazów itd. Wykorzystuje się w niej wybrane techniki manualne skutkujące usunięciem napięć oraz niemocy układu mięśniowo-powięziowego. Najpierw ocenia się stan spięcia mięśni, bólów i asymetrii a następnie dobiera odpowiednią metodę kuracji (np. rozluźnianie,energizację mięśni, terapię punktów spustowych, rozluźnianie pozycyjne). Inną słynną terapią będzie technika funkcjonalna, która czerpie z pozostałych technik scalając je a następnie dając szansę wypracować określoną funkcję lub także odzyskać utraconą jak np. wstawanie z siedzenia bez podtrzymywania się rękami. Terapia ta używa plastyczności układu nerwowego, który pobudza za sprawą multi-płaszczyznowej mobilizacji. Pierwszym etapem będzie określenie celu jak przykładowo ponowne nauczenie się poruszania bez kuli ortopedycznej. Następnie całkowitą terapię podporządkowuje się ustalonemu celowi. Kiedy się go osiągnie, należy ustalić kolejny a potem wykorzystać wszelkie dostępne środki do jego spełnienia. Dobrze widać, to zaledwie dwie z mnóstwa rodzajów leczenia, którymi warto się zainteresować.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rehabilitacja i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 − three =